• Esthy közzétett egy állapot frissítést 10 év, 4 hónap óta

    Tömegmészárlás a Közép-afrikai Köztársaságban

    A főváros, Bangui és az egész ország kezd anarchiába süllyedni. Csütörtökön több mint száz embert öltek meg, Franciaország 650 új katonát küld a nyugalom helyreállítására. Ez nehéz lesz: az egész világ egyik legszegényebb országában hónapok óta anarchia van.

    Több mint száz ember vesztette életét azokban az összetűzésekben, amelyeknek a Közép-afrikai Köztársaság fővárosa, az anarchiába süllyedő Bangui volt a helyszíne csütörtökön. A harcok akkor törtek ki, amikor a márciusban erőszakkal eltávolított elnök, Francois Bozizé hívei megtámadták a korábbi muzulmán lázadók szövetségének, a Sélékának az egységeit. Az országot a márciusi puccs óta a Séléka kormánya irányítja, és az uralma alatt Bangiuban egyre több rémtettet követnek el: a lázadók keresztényeket gyilkolnak, nőket erőszakolnak meg, kirabolják a segélyszervezeteket és az árvaházakat. A puccs utáni kormányzat első embere Michel Djotodia. Ő az első muzulmán elnök a keresztény többségű országban

    Az erőszak miatt vidéken pár hónapja a keresztények saját milíciákat hoztak létre, és vadászfegyverekkel, illetve bozótvágó késekkel próbálják megvédeni magukat és közösségeiket a Séléka támadásaitól. Harcosaik eközben egyre több vérengzést is elkövettek muzulmán civilek ellen.

    Olyan szegény ország, mint a Közép-afrikai Köztársaság kevés van a világon. A pusztító erőszak miatt a 4,6 millió országlakó tíz százaléka földönfutóvá vált, egynegyede pedig élelmiszersegélyre szorul. Az iskolák és a kórházak nem működnek, többnyire kifosztották és felgyújtották őket, 3500 gyerek pedig önként vagy erőszakkal, de katonának állt. Már hosszú idő óta nem a törvény irányít.

    Laurent Fabius francia külügyminiszter nemrég arra figyelmeztetett, hogy az ország „a népirtás határán” áll. Hogy március óta hány embert öltek meg, azt senki nem tudja, de volt, ahol két hét alatt több száz ember vesztette életét a tömegmészárlásokban és a harcokban.

    Csütörtökön Banguiban a harcok néhány órával azelőtt törtek ki, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa felhatalmazást adott Franciaországnak még 1200 katona küldésére a vallási ellentétek miatti erőszaktól sújtott országba, hogy segítsenek az Afrikai Unió egységeinek a rend helyreállításában. (A kontingens több mint fele már a helyszínen tartózkodik.) Fabius elmondta, hogy a támogató misszió pár napon belül megkezdődhet és fél évig tart. Franciaország november végén jelentette be, hogy a már jelen lévő 400 mellé még több katonát akar küldeni a Közép-afrikai Köztársaságba körülbelül hat hónapra.

    Azután, hogy csütörtökön megérkeztek az első hírek a több mint száz bangui halottról, Francois Hollande államfő jelezte, hogy Párizs azonnal útnak indít 650 katonát a Közép-Afrikai Köztársaság felé.